Cały Ełk czyta! - Biblioteka Przedszkolaka dotarła na Mazry

Niemal wszystkie przedszkolaki z Ełku otrzymały wyjątkową biblioteczkę na kółkach - kuferek Biblioteki Przedszkolaka! Znalazło się w nim aż dziesięć książek, które bez wątpienia pokocha każdy, kto tylko je pozna! Poza książkami do ełckich przedszkoli powędrowały materiały do przeprowadzenia dziesięciu ciekawych i niesztampowych warsztatów literackich: karty pracy, specjalne teczki, kukiełki babci i dzidka, typograficzne okulary, a także pamiątkowy dyplom i naklejka dla grupy przedszkolnej biorącej udział w projekcie. 

Wbrew pozorom do Ełku nie dotarliśmy na hulajnodze, chociaż bardzo byśmy tygo chcieli! Nasze odwiedzimy były możliwe dzięki wsparciu i dofinansowaniu ze środków budżetu samorządu Miasta Ełk - dziękujemy za zaproszenie! Fotorelację za wszystkich ełckich przedszkoli znadziecie w zakłądce Galeria zdjęć. Tymczasem my pędzimy dalej, kolekcjonować książki do czytelniczego kuferka i opracowywać nowe, jeszcze lepsze warsztaty z książką w roli głównej.

BIBLIOTEKA PRZEDSZKOLAKA - sukces pierwszej edycji

Zakończyła się pierwsza edycja kampanii BIBLIOTEKA PRZEDSZKOLAKA w Krakowie, w której wzięło udział blisko
1 600 dzieci z ponad 60 przedszkoli samorządowych. Do rąk przedszkolaków trafiły setki starannie wybranych książek w tym współczesna proza, poezja polska, książki non fiction oraz klasyka światowa. W ramach projektu każde przedszkole otrzymało kuferek wypełniony książkami, kartami prac, kreatywnymi materiałami dla dzieci oraz nauczycieli. W kuferku znalazły się między innymi: albumowe wydanie wierszy dla dzieci Ludwika Jerzego Kerna, kolorowe, barwnie ilustrowane opowiadania Pan Kuleczka Wojciecha Widłaka, czy klasyka literatury światowej Tam, gdzie żyją dzikie stwory Maurice'a Sendaka. Wokół każdej z książek na przestrzeni roku zostaną zrealizowane zajęcia plastyczno-typograficzne i czytania generacyjne, a warsztaty inaugurujące w każdym z przedszkoli poprowadzi autorka i ilustratorka jednej z książek — Anna Kaszuba-Dębska, która opracowała metodycznie warsztatową część kampanii. Każde przedszkole przeprowadza 10 warsztatów dla grupy biorącej udział w projekcie, w czasie ich trwania dzieci przygotowywały własną, spersonalizowaną książkę.  

 

Jednym z celów kampanii jest promowanie czytania generacyjnego dlatego też, do jego realizacji zaproszono babcie i dziadków przedszkolaków. To przede wszystkim oni zachęcali najmłodszych do wspólnego czytania oraz działań twórczych. Projekt Biblioteka Przedszkolaka kontynuowany będzie po wakacjach w pozostałych krakowskich przedszkolach. Jego organizatorem jest Krakowskie Biuro Festiwalowe, Miasto Kraków i Kraków Miasto Literatury UNESCO, a pomysłodawcą i realizatorem Fundacja Burza Mózgów.

 

Projekt dofinansowano ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego i Miasta Kraków.

 

Kontakt

Rezerwacje przedszkoli: 570 366 740

biblioteka.przedszkolaka@gmail.com

Polub Fundację Burza Mózgów na Facebooku!

informacje dla mediów 785 932 149

Adres biura Fundacji

ul. Węgierska 8/3

30-531 Kraków